Kapsamlı Seo Rehberi (Başlangıç)

Seo’nun temel amacı, arama motoru optimizasyonu sayesinde çeşitli yöntemler uygulayarak üst sıralarda yer almayı amaçlamaktadır. Bizler de bu yazımızda sizler için kapsamlı seo rehberi (başlangıç) adlı makale yazımız ile seo’nun ne olduğunu, seo terimlerinin neler olduğunu bu seo rehberi başlangıç yazımızda belirteceğiz.

Seo bir web sitesinin hedeflemiş olduğu anahtar kelimelerde arama motorları tarafından çıkan arama sonuçlarında çok daha hızlı ve üst sıralarda yer almanızı sağlamak için yapılan çalışmaların tamamına denir. Seo çalışmalarını kısaca bu şekilde belirtebiliriz. Temel olarak seo yu açıklayacak olursak aslında 2 temel üzerine oluşmaktadır. Bunlar site içi seo ve site dışı seo olarak ikiye ayrılmaktadır. Site içi seo ve site dışı seo nedir? Diğer makale yazılarımızda bu konulara detaylı bir şekilde değineceğiz.

Arama Motoru Nedir?

Arama motoru web dünyası üzerinde olan bilgilere hızlı ve kolay bir şekilde kullanılan araçlara arama motoru denir. Arama motorları sizlerin aratmış olduğunuz bilgileri kısa bir süre içinde sizlere listelenmiş bir şekilde bilgi veren merkez olarak adlandırabiliriz.

Bunun yanı sıra, arama motorları aradığınız bilgileri sizlerin aramış olduğunuz bilgilere en yakın bilgiyi sunmaktadır. Ayrıca sizlere uygun sonuçlar verebilmek adına ilgili sonuçlar olarak da sizlere bilgi sunmaktadır.

 

Seo Terimleri Nedir?

Seo terimleri aslında başlangıç aşamasında seo ve seoya ilgi duyan kişilerin bilmesi gerektiğini söylemeden geçemeyiz. Bu bölümde sizlere seo terimlerinin kafanızda nasıl bir şey olduğuna dair oluşmasına yardımcı olacağız. Gelin şimdi hızlı bir şekilde seo terimleri ve anlamlarının ne olduğunu öğrenelim.

Url: İnternet sitelerine erişim sağlayan adreslere denir.

Title: Başlık olarak adlandırabiliriz. Ana başlık ve linklerde bulunan isimlerde kullanılmaktadır.

Webmaster: Web sitesi sahipleri ve yöneticilerine webmaster denir.

Domain: Site adreslerine verilen isme domain denir. Her domain en az 1 yıl süreyle satın alınmaktadır. Bunun yanı sıra seo açısından domain süresi ne kadar uzun olursa seo açısından o kadar fazla değerli olmaktadır.

Hosting: Web sitelerimizin  resim, yazı, video gibi çeşitli içeriklerimizin depolandığı 7/24 dünyanın her tarafından bilgilere ulaşılmasını sağlayan veri merkezlerine hosting denir.

Hit: Sitelerinize günlük,aylık veya yıllık olarak sitenizi ziyaret eden kişi sayısına hit denilmektedir. Site hitinizi kontrol edebilmek adına, Google Analytics kullanmanızı sizlere öneririz.

Anlık Hit: Sitelerinizde anlık olarak giriş yapan kişi sayısına anlık hit diyebiliriz.

Keyword:  Anahtar kelime anlamına gelmektedir. Bir web siteniz varsa anahtar kelimeleriniz belirlerken çok dikkatlı bir şekilde yapmanız gerekmektedir. Hazırladıgınız anahtar kelimeler sizlerin site geleceği açısından gelecek kullanıcılar ve ileriye dönük yapılacak çalışamalar için de büyük önem arz etmektedir.

Index: Arama motoru sonuçlarında karşınıza çıkan listelemeye ındex denir. Arama motoru tarafından karşınıza çıkan bu sonuçlar index sayısı ifadesi olarak da ifade edilmektedir.

Sitemap: Hazırlanan sitelerin siteye ait tüm sayfalarını belirli bir şemaya göre listelemesine sitemap denir. Sitemap kullanırken daha çok xml formatıyla kullanmanızı tavsiye ederiz.

CSS: Cascading Style Sheets olarak açılımı bulunmaktadır. Bu tamamen web sitelerinizin, görsellerine dair yapılan kodlama yapısına denilmektedir. CSS dosyası web sitelerinizde mümkün oldukça az sayıda olmasını tavsiye ederiz. Bunun temel amacı seo açısından etkili olmasıdır. Bunun yanı sıra site açılma hızını da etkilemektedir. Durum böyle olunca mümkünse sadece bir adet kullanılması gerekmektedir.

JS: Javascript açılımıdır. Sitelerimizin çeşitli işlevsel çalışmalarını yürütebilmek adına yapılan gerekli kodlama işlemine denir. Örnek verecek olursak; sekmeler,galeri, resimleri ön izleme gibi çeşitli konularda uygulamamızı sağlayan kodlama dili olarak da ifade edebiliriz. Seo açısından ve site açılma hızının yüksek olması için javascript dosyalarından az sayıda kullanılmasını tavsiye ederiz.

Crawling: Arama motorları tarafında  sayfalarınızın keşfedilmesini sağlayan bota denir.

De- Indexed: Google’ın ındexsin’den silinmiş sayfaları temsil etmektedir.

SERP: Arama motoru sonuç sayfası olarak bilinmektedir. Bir arama yapıldıktan sonra görünen sayfaya serp denir.

Kapsamlı seo rehberi başlangıç adlı makale yazımız hakkında görüş, öneri ve sizlerinde bu konu hakkında eklemek istedikleri var ise yorum kısmına düşüncelerinizi belirtmeyi lütfen unutmayınız.

 

Recent Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir